Technika nordic walking
Nordic Walking to forma marszu z kijkami, która angażuje całe ciało. Jak chodzić z kijkami nordic walking? Poniżej przedstawiam kilka technik, które pomogą poprawić Twoją technikę i skuteczność treningu:
- Krok diagonalny: Podczas chodu, po lekkim odciążeniu stopy, kijek z przeciwnej strony dotyka ziemi. Przykładowo, jeśli prawą stopą kroczysz do przodu, to kijek lewej ręki dotyka ziemi przed lewą stopą.
- Skręcanie bioder: Podczas marszu, obracaj biodra do przeciwnych stron niż ruch kijka. Obracając biodra, angażujesz mięśnie brzucha i pośladków.
- Naprzemienne uderzanie kijkiem: Po każdym kroku, uderzaj kijkiem w ziemię z przemiany rąk. Odpowiednie uderzenie kijkiem pomaga w poprawie równowagi oraz koordynacji ruchów.
- Utrzymywanie odpowiedniej długości kija: Aby dobrze wykorzystać siłę swoich mięśni podczas marszu, kijki powinny być odpowiedniej długości. Wysokość kija powinna być taka, żeby po uchwyceniu kija na rękojeści, łokieć tworzył kąt około 90 stopni.
- Wyciąganie łokci do tyłu: Podczas marszu, łokcie powinny być wyciągnięte do tyłu, co pozwala na lepsze wykorzystanie siły mięśni ramion.
Najlepszym sposobem na naukę i doskonalenie techniki nordic walking jest praktyka, więc regularne treningi pozwolą Ci na osiągnięcie coraz lepszych efektów.
Jak prawidłowo chodzić z kijkami trekkingowymi?
Prawidłowa technika chodzenia z kijkami trekkingowymi, znana również jako Nordic Walking, składa się z kilku elementów. Poniżej przedstawiam kroki do poprawnego chodzenia z kijkami trekkingowymi:
- Ustawienie kijków: Przed rozpoczęciem chodzenia ustaw kijki pionowo, na wysokości twoich pachwin. Następnie uchwyt kija powinien być chwycony w dłoni, a kijek trzymany równolegle do podłoża.
- Odpowiednia postawa: Utrzymuj proste plecy, napnij mięśnie brzucha i opuść ramiona, aby utrzymać odpowiednią postawę ciała.
- Właściwy krok: Krok powinien być podobny do kroku marszowego, ale przy użyciu kijków trzeba zmienić technikę kroku. Kiedy kładziesz stopę na ziemi, jednocześnie uderzaj kijkiem przeciwległej ręki na ziemię.
- Koordynacja: Koordynuj ruchy kijów z krokami, aby wykorzystać moc mięśni i uzyskać lepsze wyniki treningowe. Na przykład, kiedy kładziesz stopę lewą na ziemię, jednocześnie uderzasz kijkiem prawej ręki i odwrotnie.
- Tempo: Początkowo zaleca się wolne tempo, aby nauczyć się prawidłowej techniki kroku i koordynacji z kijkami. Później można zwiększać tempo, a także włączać w trening inne elementy, takie jak wzniesienia czy biegi.
- Kąt nachylenia kijów: Prawidłowy kąt nachylenia kijów to około 45 stopni. Powinny być ustawione równolegle do podłoża i nieco do tyłu od ciała.
Należy wybrać odpowiednie kijki trekkingowe do swojego wzrostu, a także regularnie trenować, aby uzyskać najlepsze wyniki.